10.A 10.7-V battery, a 4.95- resistor, and a 9.1-H inductor are connected in ser
ID: 1408549 • Letter: 1
Question
10.A 10.7-V battery, a 4.95- resistor, and a 9.1-H inductor are connected in series. After the current in the circuit has reached its maximum value, calculate the following.
(a) the power being supplied by the battery ___W
(b) the power being delivered to the resistor ____W
(c) the power being delivered to the inductor ____W
(d) the energy stored in the magnetic field of the inductor J
11An emf of 111.5 mV is induced in the windings of a coil when the current in a nearby coil is increasing at the rate of 1.00 A/s. What is the mutual inductance of the two coils?
_____mH
Explanation / Answer
a )
given
V = 10.7 volts
R = 4.95 ohms , L = 9.1 H
a )
the power being supplied by the battery P is
P = V2 / 2R
P = 10.7 X 10.7 / 2 X 4.95
P = 23.129 W
b )
the power being delivered to the resistor is same so
P = V2 / 2R
P = 10.7 X 10.7 / 2 X 4.95
P = 23.129 W
c )
the power being delivered to the inductor is P = 0
d )
the energy stored in the magnetic field of the inductor is E
E = 1 / 2 L X i2
but V = i R ( according to ohm's law )
10.7 = i X 4.95
i = 2.16 A
E = 0.5 X 9.1 X 2.16 X 2.16
E = 21.22 J
-------------------------------------------------
11 )
the mutual inductance of the two coils is = e X ( di/dt )
here e = emf = 111.5 mV = 111.5 X 10-3 V
di/dt = 1 A/s
the mutual inductance of the two coils is = 111.5 X 10-3 X 1
= 111.5 X 10-3 H
= 111.5 mH
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.