Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two charges, Q1 = 3.80 MuC, and Q2= 5.20 MuC are located at points (0,-2.00 cm )

ID: 1407580 • Letter: T

Question

Two charges, Q1 = 3.80 MuC, and Q2= 5.20 MuC are located at points (0,-2.00 cm ) and (0,+2.00 cm), as shown in the figure. What is the magnitude of the electric field at point P, located at (6.50 cm, 0), due to Q1 alone? 7.39 x 10^6 N/C You are correct. Previous Tries What is the x-component of the total electric field at P? What Is the v-component of the total electric field at P? What is the magnitude of the total electric field at P? Now let Q2 = Q1 = 3.80 MuC. Note that the problem now has a symmetry that you should exploit in your solution. What is the magnitude of the total electric field at P? Given the symmetric situation of the previous problem, what is the magnitude of the force on an electron placed at point P?

Explanation / Answer

According to Chegg guidelines I am allowed to solve only 3 sub parts.

1)

E = KQ1 / r² = KQ1 / (x² + y²)

= (9x10^9)(3.80x10^-6) / [(0.02)² + (0.065)²]

= 7.3945 x 10^6 N/C

2) Ex = ECos = E(x/r)

= (7.3945 x 10^6) (0.02) / (sqrt[(0.02)² + (0.065)²])

= 2.174 x 10^-6 N/C

3) Ey = Esin = E(y/r) = (7.3945 x 10^6) (0.065) / (sqrt[(0.02)² + (0.06)²])

= 7.06827 x 10^6 N/C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote