2. What is the resistance of 100 meters of silver wire which is 2.25 mm in diame
ID: 1407149 • Letter: 2
Question
2. What is the resistance of 100 meters of silver wire which is 2.25 mm in diameter?
3. A length of gold wire is connected to a precision 5-Volt power supply and a current of 0.2604 A is measured at 20°C. The wire is then immersed in a new environment with a different temperature where the measured current is 0.2417 A is measured. What is the temperature of the new environment?
5. Calculate the peak current in a 3.4 resistor connected to a 120-V rms ac source.
6. A wire 4.2 m in length and 0.5 mm in diameter carries 50 mA of current when connected to a 1.2 V battery. If the drift velocity is 1.2 x 10-5 m/s, calculate
a) the resistance of the wire R,
b) the resistivity,
c) the current density j,
d) the electric field inside the wire, and,
e) the number n of free electrons per unit volume.
Explanation / Answer
2. use from the definition of resistance R = rho L/A
where rho is ressitivity of silver = 1.6 e -8
L is length = 100 m
Area = pi r^2 = 3.14 * (2.25 e -3/2)^2 = 4.90625e-6 m ^2
so
Resistance R = 1.6 e-8 * 100/(4.90625e-6)
R = 0.326 ohms
--------------------------------------------------------------
3. use Rt = Ro *(1+ ADT)
where A is temp coefficent of resistance = of gold = 0.0034 perdeg C
as V = iR
1/i = (1+ADT)/i1
0.2604 = 0.2417 * (1+ 0.0034 * T2-T1)
0.2604 *(1+ 0.0034 (T2-T1) = 0.0187
1+ 0.0034 DT = 0.0718
dT = (1-0.0718 )/(0.0034)
T2-T1 = 273
T2 = 273+ 20 = 293 degC
--------------------------------------
5. applyh Vrms = irms *R
irms = 120/3.4
irms = 35.29
ipeak = 1.414 * 35.29
ipeak = 50 Amps
-------------------------------------------------
6. use the formula for drifft velcoity Vd = i/neA
resistance R = V/i = 1.2/0.050 = 24 Ohms
Resistivity rho = RA/L = (24 * 3.14* 0.5 e-3* 0.5 e-3/(4 *4.2)
rho = 1.12 e -6 ohm-m
Current density J = current/area = i/A
J = 0.05*4 /(3.14* 0.5 e-3* 0.5 e-3) =2 .54 e 5 A/m^2
use J = E/rho
so E = j * rho = 2.54 e 5 * 1.13 e-6
E = 0.287 V/m
n = i/(Vd * eA)
n = (0.05)* 4 /(1.2 e-5 *1.6 e-19*3.14* 0.5 e-3* 0.5 e-3)
n = 1.32 e 29 electrons
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.