2)What is the distance between the two girls? 3)After catching the ball, Sarah t
ID: 1407001 • Letter: 2
Question
2)What is the distance between the two girls?
3)After catching the ball, Sarah throws it back to Julie. However, Sarah throws it too hard so it is over Julie's head when it reaches Julie's horizontal position. Assume the ball leaves Sarah's hand a distance 1.5 meters above the ground, reaches a maximum height of 8 m above the ground, and takes 1.505 s to get directly over Julie's head.What is the speed of the ball when it leaves Sarah's hand?
4)How high above the ground will the ball be when it gets to Julie?
Julie throws a ball to her friend Sarah. The ball leaves Julie's hand a distance 1.5 meters above the ground with an initial speed of 13 m/s at an angle 53 degrees; with respect to the horizontal. Sarah catches the ball 1.5 meters above the ground.Explanation / Answer
(1) Time = 2VSin53/g = 2.11 second
(2) Distance = VCos53*time = 16.56 m
(3) MAximum height H = V2Sin2(theta)/2g
VSin(theta) = (2gH)1/2
VSin(theta) = 12.528 -----(1)
Horizontal distance = VCos(theta)*time
16.56 = VCos(theta)*1.505
VCos(theta) = 11 ------(2)
Squaring and adding both 1 and 2
V =16.67 m/s
(4) H = VSin(theta)*time - (0.5g)time2
H = 12.528*1.505 - (0.5*9.81*1.5052) = 7.744 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.