You have a lightweight spring whose unstretched length is 4.0 cm. First, you att
ID: 1405619 • Letter: Y
Question
You have a lightweight spring whose unstretched length is 4.0 cm. First, you attach one end of the spring to the ceiling and hang a 1.0 g mass from it. This stretches the spring to a length of 4.9 cm . You then attach two small plastic beads to the opposite ends of the spring, lay the spring on a frictionless table, and give each plastic bead the same charge. This stretches the spring to a length of 4.7 cm .
What is the magnitude of the charge (in nC) on each bead?
I got 49 nC, but it turned out to be wrong.
Explanation / Answer
Unstretched length = 4 cm
Stretched length = 4.9 cm
Extension = 0.9 cm = 0.009 m = 9* 10-3 m
Mass = 1 g = 10-3 Kg
Force = mass * g = 9.8 * 10-3 N
Spring constant, k = Force / extension = (9.8*10-3) / (9 * 10-3) = 9.8/9 N/m
After charging
Let the charge on beads be x nC each
On charging, new length = 4.7 cm =4.7 * 10-2 m
Extension = 4.7 - 4 = 0.7 cm = 0.7* 10-2 m
Force due to the charges = k q2 / r2 = (9*109 * x2 * 10-18) / (4.7 * 10 -2)2 = (9 x2 * 10-5) / 22.09 N
Force balanced by spring = -k * extension = - (9.8/9) * (0.7*10-2) N
So the force due to charge and force due to spring balance each other, therefore they are equal in magnitude
=> 9 x2 * 10-5 / 22.09 =(9.8/9) * (0.7*10-2)
=> x = 43.253 nC
Therefore magnitude of charge is 43.253 nC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.