You have a grindstone (a disk) that is 76.0 kg, has a 0.430-m radius, and is tur
ID: 2037405 • Letter: Y
Question
You have a grindstone (a disk) that is 76.0 kg, has a 0.430-m radius, and is turning at 83.0 rpm, and you press a steel axe against it with a radial force of 10.0 N.
(a) Assuming the kinetic coefficient of friction between steel and stone is 0.50, calculate the angular acceleration (in rad/s2) of the grindstone. (Indicate the direction with the sign of your answer.) -0.31 Correct: Your answer is correct. rad/s2
I was able to work out the first part, but I am struggling with the second.
(b) How many turns (in rev) will the stone make before coming to rest?
rev?
Explanation / Answer
a)
radial force is Fnet = m*a = 10
accelaration is a = 10/m = 10/76 = 0.131 m/s^2
but a = r*alpha
angular accelaration is alpha = a/r = 0.131/0.43 = 0.31 rad/s^2
alpha = -0.31 rad/s^2
b) initial angular velocity is wo = 83 rpm = 83*(2*3.142/60) = 8.69 rad/s
final angular velocity is w = 0 rad/s
alpha =0.31 rad/s^2
then
using
w^2-wi^2 = 2*alpha*theta
0^2-8.69^2 = -2*0.31*theta
theta = 121.8 rad
no.of turns are 121.8/(2*pi*0.43) = 45 rev
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.