A series RLC circuit has a resistance R = 200 , an inductance L = 0.8 H, and a c
ID: 1405588 • Letter: A
Question
A series RLC circuit has a resistance R = 200 , an inductance L = 0.8 H, and a capacitance C = 12 F. The source oscillates at a frequency f = 60 Hz with a maximum voltage of Vmax = 120 V.
6.
Calculate the capacitive reactance of this circuit.
7.
Calculate the inductive reactance of this circuit.
8.
Determine the impedance of the circuit.
9.
What is the maximum current in the circuit?
10.
Calculate the phase angle.
11.
What is the maximum voltage across the resistor?
12.
What is the maximum voltage across the inductor?
13.
What is the maximum voltage across the capacitor?
14.
Calculate the average power delivered to the entire circuit.
15.
What is the resonance frequency of the circuit?
16.
Which phasor diagram corresponds to this circuit?
A. 221 B. 347 C. 721 D. 1.3Explanation / Answer
we are suppose to answer only 1 question at a time.i am answering 1st 3 as they sound related. Please ask rest of them as different question.
6.
Xc = 1/(2*pi*f*C)
= 1/ (2*pi*60*12*10^-6)
= 221 ohm
7.
Xl = 2*pi*f*L
= 2*pi*60*0.8
= 301 ohm
8.
Impedence= sqrt (R^2 + (Xc - Xl)^2)
= sqrt (200^2 + (221-301)^2)
= 215.4 ohm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.