A series RCL circuit contains a 5.05-?F capacitor and a generator whose voltage
ID: 2174859 • Letter: A
Question
A series RCL circuit contains a 5.05-?F capacitor and a generator whose voltage is 12.4 V. At a resonant frequency of 1.30 kHz the power dissipated in the circuit is 27.6 W. Find the values of (a) the inductance and (b) the resistance. (c) Calculate the power factor when the generator frequency is 2.60 kHz. Note: The ac current and voltage are rms values and power is an average value unless indicated otherwise.Explanation / Answer
1/sqrt(LC) = 2*(22/7)*1300 =>L = 0.0029656 = 2.9656mH P = V^2/R = 27.6 =>R = (12.4^2)/27.6 = 5.571014493 If f = 2600Hz w = (2*(22/7)*2600) =>Z = sqrt((5.571014493^2)+((((2*(22/7)*2600)*0.0029656)-(1/((2*(22/7)*2600)*5.05*(10^(-6)))))^2)) = 36.77421341 Power factor = R/Z = 0.151492418
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.