a particle moving along the x axis has its velocity described by session.mast7 t
ID: 1405461 • Letter: A
Question
a particle moving along the x axis has its velocity described by
Explanation / Answer
apply the relation between velocity and distance as
V = dx/dt
so
to get distance, int V with time
we get
Vx dt = 4 t
X = Xo +(4t)
at time t = 1.1 s
X = 2.8 + (4*1.1)
X = 7.2 m
-------------------------
a t = 1.1 s
V = 2*1.1*1.1
V = 2.42 m/s
---------------------------
accleration a = V/t
a = 2.42/1.1
a = 2.2 m/s^2
----------------------------
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.