A 50 kilogram boy with a bag full of rocks (the total mass is 50kg including the
ID: 1405042 • Letter: A
Question
A 50 kilogram boy with a bag full of rocks (the total mass is 50kg including the boy and all the rocks) is standing in the middle of an ice covered frictionless pond. He takes out a 0.03 kg rock and throws it forwards with a speed of 15 m/sec at an angle of 30 degrees. Determine the velocity of the boy after he throws this rock. If the boy wanted to stay in place after throwing the rock, what would the necessary force of friction? If the time it took for the boy to reach your calculated velocity was 0.1 seconds, determine the impulse.
Explanation / Answer
here,
mass of the boy is m = 50kg
mass of rock , mr = 0.03 kg
speed of rock , v1 = 15 m/s
theta = 30 degree
let the velocity of boy be v2
using conservation of momentum
m*v2 = mr*v1 * cos(30)
50 * v2 = 0.03 * 15 * 0.866
v2 = 7.79 * 10^-3 m/s
the velocity of the boy after he throws this rock is 7.79 * 10^-3 m/s
(b)
the frictional force required to the boy wanted to stay in place after throwing the rock be F
the time taken for the force is t
t = 0.1 s
force , F = change in momentum /time
F = 0.03 * 15/0.1
F = 4.5 N
the frictional force required to the boy wanted to stay in place after throwing the rock is 4.5 N
(c)
impulse = change in momentum
impulse = 0.03 * 15
impulse is 0.45 kg.m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.