A 5.87-mm-high firefly sits on the axis of, and 10.5 cm in front of, the thin le
ID: 1584415 • Letter: A
Question
A 5.87-mm-high firefly sits on the axis of, and 10.5 cm in front of, the thin lens A, whose focal length is 6.65 cm. Behind lens A there is another thin lens, lens B, with focal length 27.3 cm. The two lenses share a common axis and are 61.9 cm apart. Is the image of the firefly that lens B forms real or virtual? O Real O Virtual How far from lens B is this image located (expressed as a positive number)? Number cm What is the height of this image (as a positive number)? Number Is this image upright or inverted with respect to the firefly? O Upright O InvertedExplanation / Answer
for first lens:
f1 = 6.65 cm
object distance, p1 = 10.5 cm
1/f1 = 1/p1 + 1/q1
q1 = 18.1 cm
now this image will work as object for lens B.
p2 = 61.9 - 18.1 = 43.8 cm
f2 = 27.3 cm
1/f2 = 1/p2 + 1/q2
q2 = 72.6 cm
1. Real
2. d = 72.6 cm
3. m = (q2/p2)(q1/p1) = 2.86
hi = m ho = 2.86 x 5.87 = 16.8 mm
4. m is +ve so upright
Upright
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.