One of the contests at rthe school carnival is to throw a spear at an underwater
ID: 1403629 • Letter: O
Question
One of the contests at rthe school carnival is to throw a spear at an underwater target lying flat on the bottom of a pool. The water is 1.10m deep. You're standing on a small stool that places your eyes 3.10m above the bottom of the pool. As you look at the target, your gaze is 30 degrees below horizontal. At what angle should you throw the spear in order to hit the target. Your raised arm brings the spear point to the level of your eyes as you throw it, and over this short distance you can assume that the spear travels in a straight line rather than a parabolic tragectory.
Explanation / Answer
Here ,
refractive index of watre , n2 = 1.33
for the water air interface ,
let the angle of refraction is r ,
angle of incidence , i = 90 - 30
i = 60 degree
Using snell's law
n1* sin(i) = n2 * sin(r)
1 * sin(60) = 1.33 * sin(r)
r = 40.6 degree
Now , horizontal distance of target ,
x = 3.1/tan(30) + 1.1 * tan(40.6)
x = 6.31 m
now , let the angle he shold throw is theta
theta = arctan((3.1 + 1.1 )/6.31)
theta = 33.65 degree
angle should you throw the spear in order to hit the target is 33.65 degree
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.