Light of wavelength 412 nm (in vacuum) is incident on a diffraction grating that
ID: 1403201 • Letter: L
Question
Light of wavelength 412 nm (in vacuum) is incident on a diffraction grating that has a slit separation of 1.2 × 10-5 m. The distance between the grating and the viewing screen is 0.16 m. A diffraction pattern is produced on the screen that consists of a central bright fringe and higher-order bright fringes (see the drawing). (a) Determine the distance y from the central bright fringe to the second-order bright fringe. (Hint: The diffraction angles are small enough that the approximation tan() ~ sin() can be used.)(b) If the entire apparatus is submerged in water (nwater = 1.33), what is the distance y?
Explanation / Answer
a)
y = m * lambda * D / d
y = (2 * 412 * 10^-9 * 0.16) / ( 1.2 * 10^-5)
y = 0.010986 m
b)
Now lambda = 412/1.33 = 309.77 nm
y = m*lambda*D/d
y = (2 * 309.77 * 10^-9 * 0.16) / (1.2 * 10^-5)
y = 0.00826053 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.