Unpolarized light of intensity I 0 = 550 W/m 2 is incident upon two polarizers.
ID: 1403064 • Letter: U
Question
Unpolarized light of intensity I0 = 550 W/m2 is incident upon two polarizers. The first has its polarizing axis vertical, and the axis of the second is rotated = 45° from the vertical.
Randomized Variables
I0 = 550 W/m2
= 45°
Part (a) What is the intensity of the light after it passes through the first polarizer in W/m2?
I1 = __________________________________________
Part (b) What is the intensity of the light after it passes through the second polarizer in W/m2?
I2 = __________________________________________
Explanation / Answer
I1 = Io/2
I1 = 550/2 = 275 W/m^2
part b )
I2 = I1cos^2theta
I2 = 275 * cos^2(45)
I2 = 137.5 W/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.