Item 2 Part A The lightbulb in the circuit shown in the figure(Figure 1) has a r
ID: 1402640 • Letter: I
Question
Item 2 Part A The lightbulb in the circuit shown in the figure(Figure 1) has a resistance of 12 and consumes 4.8 W of power; the rod is 1.34 m long and moves to the left with a constant speed of 3.3 m/s. The strength of the magnetic field is 1.7 T . Find the current that flows in the circuit. Express your answer using two significant figures Submit My Answers Give Up | Figure 1 # | of 1 Part B What speed must the rod have if the current in the circuit is to be 1.5 A? Express your answer using two significant figures external magnetic m/s Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
A) Induced emf = B*v*L
induced current, I = induced emf/R
= B*v*L/R
= 1.7*3.3*1.34/12
= 0.626 A
B) induced emf = I*R
B*v*L = I*R
v = I*R/(B*L)
= 1.5*12/(1.7*1.34)
= 7.9 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.