The next two questions are worth 20 points in total. For both questions, conside
ID: 1402007 • Letter: T
Question
The next two questions are worth 20 points in total. For both questions, consider the following: A 25 kg object is pushed across a horizontal floor by a 300 N force in the direction shown. The coefficient of kinetic friction between the object and floor is mu k = 0.30. You will be determining the acceleration of the object. You may assume that the object is sliding to the right in the figure. 13.(8points)What is the magnitude of the normal force that the floor exerts on the object? A. 245N B. 395N C. 505N D. 545N E. 95N 14. (12 points) What is the acceleration of the object? A. 7.45 m/s^2 B. 9.06 m/s^2 C. 2.20 m/s^2 D. 5.65 m/s^2 E. 10.4 m/s^2Explanation / Answer
Fy = 0
N - w - Fsin30
N = mg + Fsin30
N = 25*9.8 + 300 * 1/2
N = 395 N
part b )
Fcos30 - mu*N = ma
a = (Fcos30 - mu*N) / m
a = 7.45 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.