A point charge q1 = -2.00 nC is at the point x = -0.800 m, y = -0.600 m, and a s
ID: 1401963 • Letter: A
Question
A point charge q1 = -2.00 nC is at the point x = -0.800 m, y = -0.600 m, and a second point charge q2 = +3.00 nC is at the point x = 0.300 m, y = 0. Calculate the magnitude and direction of the net electric field at the origin due to these two point charges. A point charge q1 = -2.00 nC is at the point x = -0.800 m, y = -0.600 m, and a second point charge q2 = +3.00 nC is at the point x = 0.300 m, y = 0. Calculate the magnitude and direction of the net electric field at the origin due to these two point charges. A point charge q1 = -2.00 nC is at the point x = -0.800 m, y = -0.600 m, and a second point charge q2 = +3.00 nC is at the point x = 0.300 m, y = 0. Calculate the magnitude and direction of the net electric field at the origin due to these two point charges.Explanation / Answer
E1 = k*q1/r1^2
= 9*10^9*2*10^-9/(0.8^2 + 0.6^2)
= 18 N/c
let theta is the angle made by E1 with -x axis
so, theta = tan^-1(0.6/0.8)
= 36.87 degrees below +x axis
so,
E1x = -E1*cos(36.87)
= -18*cos(36.87)
= -14.4 N/c
E1y = -E1*sin(36.87)
= -18*sin(36.87)
= -10.8 N/c
E2 = k*q2/r2^2
= 9*10^-9*3*10^-9/0.3^2
= 300 N/c
E2x = -E2
= -300 N/c
E2y = 0
so, Enetx = E1x + E2x
= -14.4 - 300
= -314.4 N/c
Enety = E1y + E2y
= -10.8 + 0
= -10.8 N/c
Enet = sqrt(Enetx^2 + Enety^2)
= sqrt(314.4^2 + 10.8^2)
= 314.6 N/c
direction : theta = tan^-1(Enety/Enetx)
= tan^-1(10.8/314.4)
= 1.97 degrees below -x axis
or 181.97 degrees with +x axis in counter-clockwise direction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.