5A. White light shines on a thin film of oil (n=1.6) sitting on top of water (n=
ID: 1401498 • Letter: 5
Question
5A. White light shines on a thin film of oil (n=1.6) sitting on top of water (n=1.33). Blue light (4700 A) is reflected. How thick is the oil? Please give at least three possible values. 5B. White light shines on a thin layer of water (n=1.33) sitting on top of crown glass (n=1.5) Green light (5500A) is reflected. How thick is the water? Please give at least three possible values. 5C. When there is a thin layer of oil on a flat surface, it is usually not one color but a rainbow of colors. What does this suggest about the layer of oil?Explanation / Answer
here,
(a)
refractive index of oil , n1 = 1.6
refractive index of water , n2 = 1.33
wavelength , lamda = 4700 A
lamda = 4.7 * 10^-7 m
let the thickness of oil be t
wavelength = 2 * t * n1
4.7 * 10^-7 = 2 * t * 1.6
t = 1.47 * 10^-7 m
three possible values of thickness of oil is t , 2 * t , 3 * t
three possible values of thickness of oil is 1.47 * 10^-7 m , 2.93 * 10^-7 m, 4.41 * 10^-7 m
(b)
refractive index of crown glass , n1 = 1.5
refractive index of water , n2 = 1.33
wavelength , lamda = 5500 A
lamda = 5.5 * 10^-7 m
let the thickness of oil be t
wavelength = 2 * t * n2
5.5 * 10^-7 = 2 * t * 1.5
t = 1.83 * 10^-7 m
three possible values of thickness of water is t , 2 * t , 3 * t
three possible values of thickness of water is 1.83 * 10^-7 m , 3.66 * 10^-7 m, 5.49 * 10^-7 m
(c)
C) as there is a rainbow seen on the surface of oil which means different colors reflected from portions of oil layer ,
hence , the thickness of oil spill varies across it's area
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.