This and the following three questions relate to the same situation: A uniform d
ID: 1401466 • Letter: T
Question
This and the following three questions relate to the same situation:
A uniform disk of unknown mass M and radius R = 10 cm is free to rotate about its axis. A light cord is wrapped around the rim on the disk and then tied to a small can of mass m = 50 gm. The cord does not slip as it unwinds on the disk. When released the can moves down with acceleration 3.27 m/s2. Take g = 9.81 m/s2.
What is the angular acceleration of the disk?
(a) 0 rad/s2
(b) 8.2 rad/s2
(c) 65.4 rad/s2
(d) 16.4 rad/s2
(e) 32.7 rad/s2
QUESTION 2
What is the tension in the string?
(a) 0 N
(b) 0.164 N
(c) 1.308 N
(d) 0.327 N
(e) 0.654 N
QUESTION 3
What is the mass of the disk?
(a) 0.8 kg
(b) 0.2 kg
(c) 0.4 kg
(d) 0.1 kg
(e) 0.6 kg
Explanation / Answer
part a )
angular acceleration = a/r
a = 3.27
r = 10cm
alpha = 3.27/10x 10^-2 = 32.7 rad/s^2
Qns 2 )
mg - T = ma
T = m(g-a)
T = 0.3265 N = 0.327 N
Qns 3 )
F * R = I*alpha
mg * R = 1/2 * M*R^2 * a/R
mg = 1/2 * M*a
M = 2mg/a
M = 0.2996 = 0.2 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.