A coaxial cable consists of an inner cylindrical conductor of radius R 1 = 0.040
ID: 1401198 • Letter: A
Question
A coaxial cable consists of an inner cylindrical conductor of radius R 1 = 0.040 m on the axis of an outer hollow cylindrical conductor of inner radius R 2 = 0.080 m and outer radius R 3 = 0.090 m. The inner conductor carries current I 1 = 1.3 A in one direction, and the outer conductor carries current I 2 = 7.8 A in the opposite direction.
A) What is the magnitude of the magnetic field at the following distances from the central axis of the cable? ( 0 = 4 × 10-7 T · m/A)
B)At r = 0.150 m (outside the cable)
At r = 0.060 m (in the gap midway between the two conductors)
Explanation / Answer
here,
R1 = 0.04 m
R2 = 0.08 m
R3 = 0.09 m
I1 = 1.3 A
I2 = 7.8 A
magnetic feild due to current carying wire , B = u0 * I /(2 * pi * d)
a)
at r = 0.15 m, outside the cable
magnetic feild ,B = u0 * I1 /(2 * pi * r) - u0 * I2 /(2 * pi * r)
B = u0 * 1.3 /(2 * pi * 0.15) - u0 * 7.8/(2 * pi * 1.5)
B = 8.67 * 10^-6 N/C
magnitude of magnetic feild at r = 0.15 is 8.67 * 10^-6 N/C
b)
at r = 0.060 m (in the gap midway between the two conductors)
as the magnetic field due to shell is zero inside the shell
the magnetic feild at r = 0.06 m , B = u0 * I1 /(2 * pi* r)
B = u0 * 1.3 /(2 * pi* 0.06)
B = 4.36 * 10^-6 N/C
the magnitude of the magnetic feild at r = 0.06 m is 4.36 * 10^-6 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.