A square current loop of edge length L = 0.31 m with I = 5.5 A is pulled from a
ID: 1400703 • Letter: A
Question
A square current loop of edge length L = 0.31 m with I = 5.5 A is pulled from a region where the magnetic field is zero into a region where the magnetic field is perpendicular to the loop with a magnitude B = 1.7 T (see figure below).
(a) What is the direction of the magnetic force on the loop?
to the right, to the left, to the top of the page, to the bottom of the page
(b) What is the magnitude of the magnetic force on the loop?
N
(c) If the loop's velocity is reversed, what is the direction of the magnetic force?
to the right, to the left, to the top of the page, to the bottom of the page
Explanation / Answer
a)
by using lenz's law
the direction of the magnetic force on the loop is to the left
b)
F = B * I * L=1.7 * 5.5 * 0.31 = 2.89 N
the magnitude of the magnetic force on the loop is 2.89 N
c)
for this we also use the lenz's law
so the direction of the magnetic force is to the right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.