A spy satellite uses a telescope with a 2.3-m-diameter mirror. It orbits the ear
ID: 1575020 • Letter: A
Question
A spy satellite uses a telescope with a 2.3-m-diameter mirror. It orbits the earth at a height of 190 km .
Part A
What minimum spacing must there be between two objects on the earth's surface if they are to be resolved as distinct objects by this telescope? Assume the telescope's resolution is limited only by diffraction and that it is recording light with a wavelength of 500 nm.
A spy satellite uses a telescope with a 2.3-m-diameter mirror. It orbits the earth at a height of 190 km .
Part A
What minimum spacing must there be between two objects on the earth's surface if they are to be resolved as distinct objects by this telescope? Assume the telescope's resolution is limited only by diffraction and that it is recording light with a wavelength of 500 nm.
Explanation / Answer
Solution, ;-
Given data ,
d = 2.3 m , h = 190 km , lamda = 500 nm
sin(theta) = 1.22*lamda/d
sin(theta) = 1.22*500*10^-9/2.3
sin(theta) = 2.65*10^-7
Rays from the two objects on Earth's surface have the same angular separation as they enter the telescope
sin(theta) = object seperation/distance from telescope
2.65*10^-7 = x/(190*1000)
x = 5.0 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.