A 41-kg boy running at 4.5 m/s jumps tangentially onto a small stationary circul
ID: 1399037 • Letter: A
Question
A 41-kg boy running at 4.5 m/s jumps tangentially onto a small stationary circular merry-go-round of radius 2.0 m and rotational inertia2.0×102 kgm2 pivoting on a frictionless bearing on its central shaft.
Part A
Determine the rotational speed of the merry-go-round after the boy jumps on it.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the change in kinetic energy of the system consisting of the boy and the merry-go-round.
Express your answer to two significant figure and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Find the change in the boy's kinetic energy.
Express your answer to two significant figure and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
Find the change in the kinetic energy of the merry-go-round.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
=Explanation / Answer
A) let w is the angular speed afetr the boy jumps onto merry-go-round.
Apply conservation of angular momentum
initial angular momentum = final angular momentum
m*v*R = (I+m*R^2)*w
==> w = m*v*R/(I+m*R^2)
= 41*4.5*2/(2*10^2+41*2^2)
= 1.01 rad/s
B) Ki = 0.5*m*v^2
= 0.5*41*4.5^2
= 415.1 J
Kf = 0.5*(I+m*R^2)*w^2
= 0.5*(2*10^2 + 41*2^2)*1.01^2
= 185.7 J
delta_K = Kf-ki
= 185.7 - 415.1
= -229.4 J
c) delta_k_boy = 0.5*(m*R^2)*w^2 - 0.5*m*v^2
= 0.5*(41*2^2)*1.01^2 - 0.5*41*4.5^2
= -331.5 J
D) delta_k_merry-go-round = 0.5*I*w^2 - 0
= 0.5*2*10^2*1.01^2 - 0
= 102.1 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.