A particle with a charge of 5.50 nC is placed at the origin of an x y -coordinat
ID: 1398183 • Letter: A
Question
A particle with a charge of 5.50 nC is placed at the origin of an xy-coordinate system, and a charge -2.00 nC is placed on the positive x-axis at 5.00 cm . A third charge 9.00 nC is now placed at the point x=4.00 cm ,y=0.
Part A
Calculate the potential at the point x=4.00 cm , y=0, due to the first two charges. Let the potential be zero far from the charges.
Part B
Calculate the potential at the point x=4.00 cm , y=6.00 cm , due to the first two charges. Let the potential be zero far from the charges.
Part C
If the third charge somehow moves from the point x=4.00 cm , y=0, to the point x=4.00 cm , y=6.00 cm , calculate the work done on it by the field of the first two charges.
Explanation / Answer
let
q1 = 5.5 nc
r1 = distance of q1 from q3 = 0.04 m
q2 = -2 nc
r2 = distance of q2 from q3 = 0.01 m
q3 = 9 nc
part(A)
at x = 4 cm = 0.04 m
potential due to q1 harge = v1 = k*q1/r1 = (9*10^9*5.5*10^-
9)/0.04 = 1237.5 V
potential due to q2 = V2 = k*q2/r2 = -(9*10^9*2*10^-9)/0.01 = -1800 V
total potential V = v1 + v2 = 1237.5-1800 = -562.5 V
---------
part(B)
(x1 , y1) = (0 , 0 )
(x3 , y3 ) = (4 , 6 )
r1 = distance of point (x3 , y3) from q1 = sqrt(4^2+6^2) = 7.21 cm = 0.0721 m
q2 is located at (x2 , y2 ) = 5 , 0
r2 = distance of q2 from (x3 y3 ) = sqrt(x3-x2)^2 + (y3 - y2)^2
r2 = sqrt(1^2+6^2) = 6.08 cm = 0.0608 m
potential due to q1 = k*q1/r1 = (9*10^9*5.5*10^-9)/0.0721 = 686.55 v
potential due to q2 = k*q2/r2 = -(9*10^9*2*10^-9)/0.0608 = -296.06 v
total potential due to 2 charges = V' = v1 + v2 = 390.49 v
----------------
part(C)
work done = dV*q3 = (v-v')*q3
W = -1003.08*8.5*10^-9 = -6.17*10^-6 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.