A 3 kg mass moves in a plane with its x and y coordinates given by x=5t2-1 and y
ID: 1398104 • Letter: A
Question
A 3 kg mass moves in a plane with its x and y coordinates given by x=5t2-1 and y=3t3+2, where x and y are in meters and t is in seconds. Find the magnitude of the force acting on this mass at t=2 s. A 3 kg mass moves in a plane with its x and y coordinates given by x=5t2-1 and y=3t3+2, where x and y are in meters and t is in seconds. Find the magnitude of the force acting on this mass at t=2 s. A 3 kg mass moves in a plane with its x and y coordinates given by x=5t2-1 and y=3t3+2, where x and y are in meters and t is in seconds. Find the magnitude of the force acting on this mass at t=2 s.Explanation / Answer
x= 5t^2-2
Vx = dx/dt = 10t
ax = dVx/dt = 10
at t= 2s, ax = 10 m/s^2
y=3t^3+2
Vy = dy/dt = 9t^2
ay = dVy/dt = 18t
at t= 2s, ay = 18*2 = 36 m/s^2
Net accleration, a = sqrt (ax^2+ay^2)
a = sqrt (10^2+36^2)
= 37.36 m/s^2
Force = m*a
=3*37.36
=112 N
Answer: 112 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.