Two small pith balls, each of mass m = 14.2 g, are suspended from the ceiling of
ID: 1398084 • Letter: T
Question
Two small pith balls, each of mass m = 14.2 g, are suspended from the ceiling of the physics lab by 0.9 m long fine strings and are not moving. If the angle which each string makes with the vertical is ? = 15.7°, and the charges on the two balls are equal, what is the magnitude of that charge (in µC)? (Please note that the unit of charge is micro-Coulomb here - some browsers might not display the Greek letter mu correctly and show it as an m.)
Two small pith balls, each of mass m = 14.2 g, are suspended from the ceiling of the physics lab by 0.9 m long fine strings and are not moving. If the angle which each string makes with the vertical is ? = 15.7°, and the charges on the two balls are equal, what is the magnitude of that charge (in µC)? (Please note that the unit of charge is micro-Coulomb here - some browsers might not display the Greek letter mu correctly and show it as an m.)
Explanation / Answer
here
Fy = m *g
Fx = kq^2 / (2*x)^2
x = L sin (theta)............................(1)
Fx = Ft sin
Fy = Ft cos
Fx/Fy = Ft sin/Ft cos = sin/cos =tan
Fx/Fy = ( kq^2/4x^2 ) / mg =tan
q^2 =4 * x^2 *m *g* tan / k
q= 2 *x * sqrt (m g tan /k)
then from 1 equation
q = 2 * L*sin(theta) * sqrt( m* g * tan(theta) / k)
q = 2 * 0.9 * sin(15.7) * sqrt( 0.0142 * 9.8 * tan(15.7) / 9 * 10^9)
q = 1.015 * 10^-6 C
so the charge on the ball is 1.015 uC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.