An immersion heater used to boil water for a single cup of tea plugs into a 120
ID: 1398018 • Letter: A
Question
An immersion heater used to boil water for a single cup of tea plugs into a 120 V outlet and is rated at500 W . Suppose your super-size, super-insulated tea mug contains 400 g of water at a temperature of 18 C. You can ignore the energy needed to raise the temperature of the mug and the heater itself.
Part A
What is the resistance of the heater?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
How long will this heater take to bring the water to a boil?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
given applied voltage = V = 120 v
power = 500 W
but power = v^2/R
R = resistance
R = v^2/P = 120^2/500 = 28.8 ohms
----------
part(B)
heat required to raise the temperature of water from 18 to 100
Q = m*sw*dT
sw = specfic heat of water = 4186 J/kg
m = mass of thewater = 0.4 kg
Q = 0.4*4186*(100-18) = 137300.8 J
time taken= t = Q/P
t = 274.61 s or 4.58 minutes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.