Two large conducting parallel plates and are separated by 2.4 m. A uniform field
ID: 1397860 • Letter: T
Question
Two large conducting parallel plates and are separated by 2.4 m. A uniform field of 1500 V/m, in the positive -direction, is produced by charges on the plates. The center plane at = 0.00 m is an equipotential surface on which = 0. An electron is projected from = 0.00 m, with an initial velocity of 1.0 × 107 m/s perpendicular to the plates in the positive -direction, as shown in the figure. What is the kinetic energy of the electron as it reaches plate ? ( = 1.60 × 10-19 C, el = 9.11 x 10-31 kg)
+2.4 × 10-16 J -2.4 × 10-16 J +3.3 × 10-16 J -2.9 × 10-16 J -3.3 × 10-16 JExplanation / Answer
E = electric field = 1500 V/m
distance between center plane and the plate = d' = 2.4 /2 = 1.2 m
Potential difference = V = E d' = 1500 x 1.2 = 1800 volts
q = charge on electron = 1.60 x 10-19 C
Vi = initial speed = 1 x 107 m/s
m = mass = 9.11 x 10-31 kg
initial KE is given as
KEi = (0.5) m Vi2 = (0.5) (9.11 x 10-31) (1 x 107 )2 = 0.455 x 10-16 J
Electric Potential energy = q V = (1.60 x 10-19 ) (1800) = 2.88 x 10-16
final KE = initial KE + electric Potential energy
KEf = KEi + electric Potential energy
KEf = 0.455 x 10-16 + 2.88 x 10-16
KEf = 3.3 x 10-16
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.