Ball A is attached to one end of a rigid massless rod, while an identical ball B
ID: 1397226 • Letter: B
Question
Ball A is attached to one end of a rigid massless rod, while an identical ball B is attached to the center of the rod, as shown in the figure. Each ball has a mass of m = 0.440 kg, and the length of each half of the rod is L = 0.450 m. This arrangement is held by the empty end and is whirled around in a horizontal circle at a constant rate, so that each ball is in uniform circular motion. Ball A travels at a constant speed of vA = 4.70 m/s. Find (a) the tension of the part between A and B of the rod and (b) the tension of the part between B and the empty end.
Explanation / Answer
For Block A :
from the force diagram,
tension force provides the necessary centripetal force
TA = m VA2 / (2L)
TA = (0.440) (4.70)2 / (2 x 0.450)
TA = 10.8 N
the angular velocity remains same for both A and B
VA/(2L) = VB /L
VB = 4.70 / 2
VB = 2.35 m/s
B)
For Block B:
from the force diagram,
force equation can be given as :
TB - TA = m VB2 / (L)
TB - 10.8 = (0.440) (2.35)2 / (0.450)
TB = 16.2 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.