Exercise 6.4 actory worker pushes a 28.4 kg crate a distance of 4.5 m along a le
ID: 1396252 • Letter: E
Question
Exercise 6.4 actory worker pushes a 28.4 kg crate a distance of 4.5 m along a level floor at constant velocity by pushing downward at an angle of 32 ° below the horizontal. The coefficient of kinetic friction between the crate and floor is 0.25 Part A What magnitude of force must the worker apply to move the crate at constant velocity? Express your answer using two significant figures AE Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Part B How much work is done on the crate by this force when the crate is pushed a distance of 4.5 m Express your answer using two significant figures AE Submit My Answers Give U Part C How much work is done on the crate by friction during this displacement? Express your answer using two significant figures AEExplanation / Answer
part 1 ) we are given that velocity is constant so the acceleration will be zero
---->>> Fsin(A) + mg - N = 0
---->>> Fcos(A) - uN = 0
and substitute the values of N we get
Fcos(A) - u(Fsin(A) + mg) = 0
Fcos(A) - usin(A) = umg
F = umg/(cos(A) - usin(A))
now we substitute the values given
F = 0.25 *28.4*9.8/(cos(32) - 0.25*sin(32))
F = 97.2374 N
part 2 ) How much work is done on the crate by this force when the crate is pushed a distance of 4.5 m? (in joules)
so work done is calculated by
W = 97.2374*cos(32)*4.5
W = 371.078 joules
part 3 ) How much work is done on the crate by friction during this displacement? (in joules)
work done will be same as in part 2 )
W=371.078 joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.