Exercise 6.4 actory worker pushes a 28.4 kg crate a distance of 4.5 m along a le
ID: 1396243 • Letter: E
Question
Exercise 6.4 actory worker pushes a 28.4 kg crate a distance of 4.5 m along a level floor at constant velocity by pushing downward at an angle of 32 ° below the horizontal. The coefficient of kinetic friction between the crate and floor is 0.25 Part A What magnitude of force must the worker apply to move the crate at constant velocity? Express your answer using two significant figures AE Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Part B How much work is done on the crate by this force when the crate is pushed a distance of 4.5 m Express your answer using two significant figures AE Submit My Answers Give U Part C How much work is done on the crate by friction during this displacement? Express your answer using two significant figures AEExplanation / Answer
given.
mass of the crate m=28.4 kg
distance travelled s=4.5 m
velosity is constant
angle of incline, theta = 32 oC
uk=0.25
A)
if the crate is moves with constant velocity,
applied force F=(uk*mg)/[cos(theta)-uk*sin(theta)]
=(0.25*28.4*9.8*)/[(cos(32)-0.25*sin(32)]
=69.58/(0.7155)
=97.24 N
B)
w=F*s
=97.24*4.5
=437.57 J
C)
W=fK*s
=(uk*mg)*s
=(0.25*28.4*9.8)*4.5
=313.11 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.