A circular coil of 19 turns and radius 12.7cm surrounds a long solenoid of radiu
ID: 1395896 • Letter: A
Question
A circular coil of 19 turns and radius 12.7cm surrounds a long solenoid of radius 4.6cm and 1.00x103 turns per meter. The two are oriented so that the axis of the coil and the axis of the solenoid are parallel and the center of the coil is at the center of the solenoid. The current in the solenoid is 3.6A.
a) What is in Webers, the flux through the coil?
b) What would be in volts, the induced emf in the loop if the current in the solenoid is reduced to zero in 0.13 seconds?
The situation is reversed and our coil is placed such that it is surrounded by a long large solenoid of radius 2 x 12.7cm.
c) What is in Webers, the flux through the coil now? (use the same values for the other question variables)
Explanation / Answer
A) magnetic filed in side solenoid, B = mue*n*I
= 4*pi*10^-7*1000*3.6
= 4.5*10^-3 T
Flux through the coil = N*A*B ( N is the no of loops, and A is the effective area)
= 19*pi*0.046^2*4.5*10^-3
= 5.68*10^-4 weber
B) Induced emf = the rate of change of magnetic flux
= 5.68*10^-4/0.13
= 4.37*10^-2 volts
C) Flux through the coil = N*A*B ( N is the no of loops, and A is the effective area)
= 19*pi*0.127^2*4.5*10^-3
= 4.33*10^-3 weber
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.