A closed wire loop is in the shape of a right triangle, with sides 14 cm , 14 cm
ID: 1395450 • Letter: A
Question
A closed wire loop is in the shape of a right triangle, with sides 14 cm , 14 cm , and 14 2?cm. The loop lies in the x?y plane, with the one corner at the origin and the shorter sides along the x- and y-axes. The loop carries 270 mA in the clockwise direction. A uniform magnetic field of 0.70 T points in the +y-direction.
A) Find the force on the 14 cm side of the loop parallel to the x-axis. Assume the +z-direction as positive.
B) Find the force on the 14 cm side of the loop parallel to the y-axis.
C) Find the force on the 14 2? cm side of the loop.
Explanation / Answer
force on current carrying wire due to magmetid field = BIL sin(theta)
where theta is the angle between direction of current and magnetic field
for wire parallel to x axis theta is 90 degree
F = 0.7 * 270 * 10^-3 * 14 * 10^-2 * sin(90)
a) F = 0.02646 N
for wire parallel to y axis theta is 0 degree
F = 0.7 * 270 * 10^-3 * 14 * 10^-2 * sin(0)
b) F = 0 N
for wire of length 14.2 cm theta is 45 degree
F = 0.7 * 270 * 10^-3 * 14.2 * 10^-2 * sin(45)
c) F = 0.01897 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.