Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose a 10.0 kg fireworks shell is shot into the air with an initial velocity

ID: 1395267 • Letter: S

Question

Suppose a 10.0 kg fireworks shell is shot into the air with an initial velocity of 69.0 m/s at an angle of 80.0° above the horizontal. At the highest point of its trajectory, a small explosive charge separates it into two pieces, neither of which ignite (two duds). One 9.00 kg piece falls straight down, having zero velocity just after the explosion. Neglect air resistance (a poor approximation, but do it anyway).

(a) At what horizontal distance from the starting point does the 9.00 kg piece hit the ground?
m
(b) Calculate the velocity of the 1.00 kg piece just after the separation.
m/s
(c) At what horizontal distance from the starting point does the 1.00 kg piece hit the ground?
m

Explanation / Answer

velocity of 10 kg at highest point = u cos(theta) = 69 cos(80 degrees) = 11.982 m/s

momentum conservation

10 x 11.982 = 1 x v + 9 x 0

v = 10 x 11.982 = 119.82 m/s ( opposite direction )

(a) Distance = Range / 2 = u^2 sin(2theta) /2 g = 69^2 x sin(160 degrees) / (2*9.81) = 82.99 m

(b) velocity of 1 kg particle = 119.82 m/s

(c) t = u sin(theta) / g = 69 x sin(80 degrees) /9.81 = 6.926 s

Horizontal distance = v t = 119.82 x 6.926 = 829.87 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote