A runner of mass 56.0kg runs around the edge of a horizontal turntable mounted o
ID: 1393014 • Letter: A
Question
A runner of mass 56.0kg runs around the edge of a horizontal turntable mounted on a vertical, frictionless axis through its center. The runner's velocity relative to the earth has magnitude 3.10m/s . The turntable is rotating in the opposite direction with an angular velocity of magnitude 0.210rad/s relative to the earth. The radius of the turntable is 3.10m , and its moment of inertia about the axis of rotation is 81.0kg?m2
Question: Find the final angular velocity of the system if the runner comes to rest relative to the turntable. (You can treat the runner as a particle.)
Explanation / Answer
mass of runner = m1 = 56 kg
radius of table == r = 3.1 m
velocity of runner = v1 = 3.1 m/s
Moment of inertia of table = I = 81 kg m^2
angular velocity of table = w1 = - 0.21 rad/s
Conservation of angular momentum
m 1 v1 r - I w1 = ( I + m1 r^2 ) w2
w2 = ( m 1 v1 r - I w1 ) / ( I + m1 r^2 )
w2 = ( 56 * 3.1 * 3.1 - 81 * 0.21 ) / ( 81 + 56*3.1*3.1 )
w2 = 0.842 rad/s
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
final angular velocity of the system = 0.842 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.