Scattering cross section of each particle is 5.0 x 10^-12 m^-2 Absorption cross
ID: 1392300 • Letter: S
Question
Scattering cross section of each particle is 5.0 x 10^-12 m^-2
Absorption cross section is .4x10^-2 m^-2
Concentration of particles is the layer is N=5*10^7m^-3
Assume layer is illuminatred by electromagnetic radiation incident at an angle 30 degrees from the vertical. Assume layer is 1.5 km thick
a) Calculate transmittance of each layer
b) What fraction of energy not transmitted through the layeer is lost to absorption?
c) What fraction of energy not transmitted through the layer is lost to scattering?
Explanation / Answer
PART-A:-
A= a*b*c where, a= 4x10^-2 m^-2 b= 1.5*10^3m c= 5*10^7m^-3
& A= absorption.
Now, Transmittance,T= 1/e^A
PART-B:-
fraction of energy not transmitted through the layeer which is lost to absorption is:- (A-T)/A
PART-C:-
fraction of energy not transmitted through the layeer which is lost to scattering is:-
From bragg's equation, we know that, 2d*sin(theta)= n*lambda where, d= 1.5*10^3m & lambda= scattering cofficient.
Find Lambda.
So, fraction of energy not transmitted through the layeer which is lost to scattering= e^(-lambda*d)-1
Put the value and get the result.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.