Scanlin, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cas
ID: 2712889 • Letter: S
Question
Scanlin, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash savings of $1.73 million at the end of the first year, and these savings will grow at a rate of 3 percent per year indefinitely. The firm has a target debtequity ratio of .85, a cost of equity of 11.3 percent, and an aftertax cost of debt of 4.1 percent. The cost-saving proposal is somewhat riskier than the usual project the firm undertakes; management uses the subjective approach and applies an adjustment factor of 2 percent to the cost of capital for such risky projects.
What is the maximum initial cost the company would be willing to pay for the project?
Explanation / Answer
Debt Equity Ratio = 0.85
Debt / Equity = 0.85
Debt = 0.85 Equity
Debt + Equity = 1
0.85 Equity + Equity = 1
Equity = 1/1.85 i.e 54%
Debt = 1-0.54 i.e 46%
Weighted average cost of capital = 0.54*11.3+0.46*4.1
= 7.99%
Annual Benefit = 1.73 million
Initial cost the company would be willing to pay = Annual Benefit / WACC - Growth
= 1.73/7.99%-3%
= 34.67 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.