A transformer with 600 turns in the Primary coil is connected to a 120 v AC sour
ID: 1390882 • Letter: A
Question
A transformer with 600 turns in the Primary coil is connected to a 120 v AC source. If the transformer is to have three (3) separate secondary coils that needs to give 2.5 v, 6.0 v, 450 v, then how many should each coil have? A 50 ohm resistor is connected in series with a 0.2 H inductor, a 40 mu F capacitor, and an AC generator yielding 120 v (RMS) at 60 Hz. Find the inductive reactance, XL, the capacitive reactance, XC, the total reactance (XL + XC) the impedance, Z, and the current in the circuit, Two capacitors of 40 mu F each are in series with one another and then this combination is connected across an inductor of 5 mu F find the frequency and period of the resonant circuit.Explanation / Answer
1)
for Np = 600
Vp = 120 V
a) for Vs = 2.5 V
as Ns/Np = Vs/Vp
Ns/600 = 2.5/120
Ns= 12.5
the number of coils is 12.5
b) Vs = 6 V
as Ns/Np = Vs/Vp
Ns/600 = 6/120
Ns = 30
the number of turns is 30
c)
for Vs = 450 V
as Ns/Np = Vs/Vp
Ns/600 = 450/120
Ns = 2250
the number of turns is 2250
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.