A transformer connected to a 120V (rms) ac line is to supply 121 times 10^4 V (r
ID: 1597438 • Letter: A
Question
A transformer connected to a 120V (rms) ac line is to supply 121 times 10^4 V (rms) for a neon sign. To reduce the shock hazard, a fuse is to be inserted in the primary circuit and is to blow when the rms current in the secondary circuit exceeds 890 mA What is the ratio of secondary to primary turns of the transformer? N_2/N_1 = ____________ What power must be supplied to the transformer when the rms secondary current is 8.90 mA? P = ____________ What current rating should the fuse in the primary circuit have? I_1 = _______________Explanation / Answer
V1 =120 V, V2 = 1.21*10^4 V, I2 = 8.9 mA
Part A:
N2/N1 = V2/V1
= 12100/120 = 100.83
Part B: P2 = I2*V2
P2 = 8.9*0.001*1.21*10^4
P2 = 107.7 W
Part C:
I1/I2 = N2/N1
I1/(8.9*0.001) = 100.83
I1 = 0.897 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.