A mass weighing 20 pounds stretches a spring 6 inches. The mass is initially rel
ID: 1390219 • Letter: A
Question
A mass weighing 20 pounds stretches a spring 6 inches. The mass is initially released from rest from a point 4 inches below the equilibrium position.(a) Find the position x of the mass at the times t = pi/12, pi/8, pi/6, pi/4, and 9pi/32 s. Use g = 32 ft/s^2 for the acceleration due to gravity. (b) what is the velocity of the mass when t = 3pi/16 s?
A mass weighing 20 pounds stretches a spring 6 inches. The mass is initially released from rest from a point 4 inches below the equilibrium position.
(a) Find the position x of the mass at the times t = pi/12, pi/8, pi/6, pi/4, and 9pi/32 s. Use g = 32 ft/s^2 for the acceleration due to gravity. (b) what is the velocity of the mass when t = 3pi/16 s?
(a) Find the position x of the mass at the times t = pi/12, pi/8, pi/6, pi/4, and 9pi/32 s. Use g = 32 ft/s^2 for the acceleration due to gravity. (b) what is the velocity of the mass when t = 3pi/16 s?
Explanation / Answer
M = 20 pounds =9.072 kg
x = 6 inches = 0.1524 m
mg=kx
9.072*9.8 = k*0.1524
k=583.37
T = 2*pi(m/k)^1/2 =0.783 s
? = 2*pi/T = 8.024
y = Asin(?t +?)
A = 4 inches = 0.1016 m
Initial condition
t=0; y=-0.1016 = A
?t +? =-pi/2 , ? =-pi/2
t=T/4 y=0
?t = ?*2*pi/?*4 = pi/2
?t +? = pi/2 - pi/2 =0
a) y= 0.1016sin(8.024*t -pi/2)
All distances relative to equilibrium
t=pi/12
y = 0.054 m= 2.13 in
t=pi/8
y = 0.102 m = 4 in
t =pi/6
y = 0.049 m = 1.93 in
t = pi/4
y = -0.1016 m = - 4 in
t = 9pi/32
y = -0.070 m =2.76 in
b) v=8.024*0.1016cos(8.024*t -pi/2)
t =3*pi/16
v = -0.82 m/s = -2.69 ft/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.