Safari File Edit View History Bookmarks Window Help 62% Tue May 5 8:35 AM a E we
ID: 1390010 • Letter: S
Question
Safari File Edit View History Bookmarks Window Help 62% Tue May 5 8:35 AM a E webassign net Two Converging Lenses With Focal Lengths 6 Cm And Chegg Welcome to GEICO: Online Rate Quote Homework Set 13 1. 0/4 points I Previous Answers My Notes Ask Your Teacher A concave spherical mirror is used to create an image of an object 4.60 cm tall that is located at position x 0 cm, which is xo 16.0 cm from point C, the center of curvature of the mirror, as shown in the figure. The magnitude of the radius of curvature for the mirror is R 13.5 cm. Calculate the position xi where the image is formed. Use the coordinate system given in the drawing 5.08 cm What is the height hi of the image? s the image upright or inverted (upright pointing up, inverted pointing down)? upright inverted Is it real or virtual? real virtual Additional MaterialsExplanation / Answer
Object distance u =16+13.5 = 29.5 cm
Focal length f = R/2 = 13.5/2 = 6.75 cm
height of the object ho = 4.6 cm
apply lens equation
(1/f) = (1/u)+(1/v)
(1/-6.75)= (1/-29.5)+(1/v)
(1/v) = (-1/6.75)+(1/29.5)
v = -8.75 cm
according to coordinate axis
xi = 29.5-8.75 = 20.75 cm
magnification m = -v/u = hi/ho
-(-8.75)/(-29.5) = hi/4.6
hi = -1.36 cm
inverted and smaller in size of the object
real image is formed on the ame side of the object
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.