Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Safari File Edit View History Bookmarks Window Help 20% D Fri Feb 27 4:17 PM a E

ID: 1319915 • Letter: S

Question

Safari File Edit View History Bookmarks Window Help 20% D Fri Feb 27 4:17 PM a E webassign net Mathway I Graphing Calculator Step by Step Calculator Symbolab Chegg.com k S #6 Additional Materials Section 26.1 4. 2 points I Previous Answers My Notes Ask Your Teacher In the movie Back to the Future, time travel is made possible by a flux capacitor, which generates 1.21 GW of power. Assuming that a 1-F capacitor is charged to its maximum capacity with a 12-V car battery and is discharged through a resistor, what resistance is necessary to produce a peak power output of 1.21 GW in the resistor? (When entering units, use ohm for n.) 1.19e-07 ohm How long would it take for a 12-V car battery to charge the capacitor to 89% of its maximum capacity through this resistor? Additional Materials LA Section 26 5. C+ 4 points I Previous Answers My Notes Ask Your Teacher The circuit in the figure has a capacitor connected to a battery, two switches, and three resistons. Initially, the capacitor is unchanged and both of the switches are open.

Explanation / Answer

We know that the expression for the value of charge at a time t is given by

q =qo(1-e-t/CR)

0.89qo =qo(1-e-t/1*1.19*10-7)

0.89 =1-e-t/1*1.19*10-7

   e-t/1*1.19*10-7 =1-0.89 =0.11

   -t/1.19*10-7 =2.302*log(0.11) =-2.206

   time (t) =2.206*1.19*10-7 =3.396*10-7s =0.34us