a car is travelling on with speed v=72 km/h around a banked cure of diameter d=
ID: 1389999 • Letter: A
Question
a car is travelling on with speed v=72 km/h around a banked cure of diameter d= 190 m calculate the following:
a. the centripetal acceleration of the car.
b.the banked angle to keep the car from sliding assume no friction.
c.assume the curve is leveled horizontally , determine the coefficient of static friction to keep the car from sliding
d.Calculate the centeripetal force at the given spedd on a car of mass, m=1000 kg and a truck of mass m=12500 kg if static frictions is decreasesed due to rain, determine which of the vehicles will skid
Explanation / Answer
a)
Speed of car
V=72*(1000/3600)=20 m/s
radius
r=d/2 =190/2 =95 m
Centripetal acceleration
ac=V2/r =202/95
ac =4.21 m/s2
b)
Banking angle
o=tan-1(V2/rg) =tan-1(202/95*9.8)
o=23.25o
c)
For a leveled curve
centripetal force =frictional force
MV2/r =uMg
=>u=V2/rg =202/(95*9.8)
u=0.43
d)
Centripetal force of car
F=Mac =1000*4.21
F=4210 N
Centripetal force of truck
F=12500*4.21=52,625 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.