A certain microwave oven produces microwaves of frequency 2450 MHz with a power
ID: 1389173 • Letter: A
Question
A certain microwave oven produces microwaves of frequency 2450 MHz with a power of 470 W. How long should it take to heat 901 g of water, initially at room temperature, to the boiling point? Assume that all the microwave energy is absorbed by the water. (The microwave frequency is significant because the water molecule has a rotational resonant frequency at 2450 MHz. This means that water very effectively absorbs radiant energy at this frequency, thereby raising its rotational kinetic energy and its temperature. The specific heat of water is 4186 J/kg
Explanation / Answer
T1=20 C,
boiling point of water T2=100 C
heat absorbed by water
Q=m*C*(dT)
=0.901*4186*(100-20)
=301726.88 J
and
power P=Q/t
470=301726.88/t
===>
t=641.97 sec
or
t=10.7 minutes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.