A certain length of wire carrying a current of 10.0 A is oriented horizontally i
ID: 1640787 • Letter: A
Question
A certain length of wire carrying a current of 10.0 A is oriented horizontally in a region where the earth's magnetic field of 5.00 x 10^-5 Tesla had a dip angle of 46.5 degrees. If the magnetic force on the wire is 1.57 x 10^-4N, what is the length of the wire? A certain length of wire carrying a current of 10.0 A is oriented horizontally in a region where the earth's magnetic field of 5.00 x 10^-5 Tesla had a dip angle of 46.5 degrees. If the magnetic force on the wire is 1.57 x 10^-4N, what is the length of the wire?Explanation / Answer
Here ,
I = 10 A
B = 5 *10^-5 T
theta = 46.5 degree
let the length of the wire is L
F = B*I*L * sin(theta)
1.57 *10^-4 = 5 *10^-5 * 10 * L * sin(46.5 degree)
solving for L
L = 0.433 m
the length of the wire is 0.433 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.