A proton travels with a speed of 3.00 times 10 6 m/s at an angle of 44.0 degree
ID: 1388213 • Letter: A
Question
A proton travels with a speed of 3.00 times 10 6 m/s at an angle of 44.0 degree with the direction of a magnetic field of 0.400 T in the +y direction. What is the magnitude of the magnetic force on the proton? What is the acceleration? m/s2 A current of 12.0 mA is maintained in a Single circular loop of 2.00 m circumference. A magnetic field of 0.790 T is directed parallel to the plane of the loop. Calculate the magnetic moment of the loop. mA-m2 What is the magnitude of the torque exerted by the magnetic field on the loop? mN-m A velocity selector of electric and magnetic fields described by the expressions E rightarrow = E K^ and B rightarrow = B j^, with B = 0.0100 T. Find the value of E such that a 730 -eV electron moving along the negative X axis is undeflected. kV/mExplanation / Answer
15)
i=12 mA and 2*pi*r=2m
==> r=0.318 m
a)
M=i*A
=(12*10^-3)*(pi*r^2)
=(12*10^-3)*(3.14*0.318^2)
=3.822*10^-3 A.m^2
=3.822 mA.m^2
b)
Torque
T=MB*cos(theta)
=3.822*0.79*cos(0)
=3.019 mN.m
16)
Fe=FB
q*E=q*v*B
E=v*B
and
1/2*m*v^2=U
v=sqrt(2*U/m)
v=sqrt(2*730*1.6*10^-19/9.1*10^-31)
v=16.022*10^6 m/sec
now
E=v*B
E=(16.022*10^6)*0.01
=160.22*10^3 V/m .
=160.22 kV/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.