A. Find the time for light emitted by the sun to reach the earth. The earth is a
ID: 1387975 • Letter: A
Question
A. Find the time for light emitted by the sun to reach the earth. The earth is a distance of 1.50x10^11m from the sun B. The magnetic ratio in a radio has an amplitude of 3.50x10^-12 T and frequency of 150.7MHz. Find the amplitude and frequency for the electric field and tie wave. A. Find the time for light emitted by the sun to reach the earth. The earth is a distance of 1.50x10^11m from the sun B. The magnetic ratio in a radio has an amplitude of 3.50x10^-12 T and frequency of 150.7MHz. Find the amplitude and frequency for the electric field and tie wave. B. The magnetic ratio in a radio has an amplitude of 3.50x10^-12 T and frequency of 150.7MHz. Find the amplitude and frequency for the electric field and tie wave.Explanation / Answer
part A :
apply from the definition of speed V = distance /time
here speed = speed of light = 3e8 m/s
so
time t = S/V
t = 1.5 e 11/3e8
t = 500 secs
t = 8.34 mins
---------------------------------------
part B :
frequency remains same = frequency of EF = 150.7 MHz
apply the relation between electric field and magnetic field as
E = Bc
where c is speed of light = 3e 8 m/s
so
E = 3.5 e -12 * 3e 8
E = 1.05 e -3 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.