Problem 1 Two blocks of mass m1 = 1.0 kg and m2 = 2.0 kg are connected by a mass
ID: 1386892 • Letter: P
Question
Problem 1 Two blocks of mass m1 = 1.0 kg and m2 = 2.0 kg are connected by a massless string over a cylindrical pulley of mass M = 2.0 kg and radius R = 10.0 cm. Block 1 is at the frictionless surface tilted at angle theta = 30 degree to the horizontal. When the system is released from rest, the blocks move rightward with constant acceleration. Figure 6: Problem 1. M2 (a) Draw and label all forces acting on the blocks and pulley that determine their motion. (6pt) (b) What is the magnitude of the blocks' linear acceleration? (6pt) (c) What are the tension forces in the cord between block 1 and the pulley, and between block 2 and the pulley? (4pt) (d) When released from rest, how long does it take for the pulley to make one full revolution? (4pt) Bonus: What is the magnitude of the torque acting on the pulley? (3pt)Explanation / Answer
We set a reference system, Y positive downward, x 30
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.