A point on a rotating turntable 21.0 cm from the center accelerates from rest to
ID: 1386652 • Letter: A
Question
A point on a rotating turntable 21.0 cm from the center accelerates from rest to a final speed of 0.720 m/s in 1.60 s. At t = 1.23 s, find the magnitude and direction of each of the following.
(a) the radial acceleration
m/s2
_toward the center
_away from the center
_in the direction of the rotation
_in a direction opposite to the rotation
(b) the tangential acceleration
m/s2
_toward the center
_away from the center
_in the direction of the rotation
_in a direction opposite to the rotation
(c) the total acceleration of the point
m/s2
what degrees
Explanation / Answer
a = (v-u)/t1 = (0.72-0)/1.6 = 0.45 m/s^2
v1 = u+a*t1 = 0 + (0.45*1.23) = 0.5535 m/s
part a)
a_rad = v1^2/r = (0.5535*0.5535)/0.21 = 1.46 m/s^2
direction = toward the center
part b)
a_tan = 0.45 m/s^2
in the direction of the rotation
part c)
a tot = sqrt(a_tan^2 + a_rad^2)
a tot = sqrt((0.45*0.45)+(1.46*1.46)) = 1.53 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.