A mine elevator is supported by a 2.2 cm diameter steel cable (Ultimate Strength
ID: 1385582 • Letter: A
Question
A mine elevator is supported by a 2.2 cm diameter steel cable (Ultimate Strength = 600 MN/m2). The mass of the elevator and its contents is 800 kg. The modulus of elasticity of the cable is 570x103 MN/m2.
A.) If the elevator is stationary, by how much is the cable stretched when the elevator is 274 m below Earth's surface? (include units with answer)
B.) If the elevator is accelerating down at 3.1 m/s2, by how much is the cable stretched when the elevator is 274 m below Earth's surface? (include units with answer)
C.) If the elevator is accelerating up at 3.1 m/s2, by how much is the cable stretched when the elevator is 274 m below Earth's surface? (include units with answer)
D.) For the three cases examined in parts A-C, what is the minimum factor of safety?
I will rate, please include answers with work so i can understand though.
Explanation / Answer
L = 274 m
mg = 800*9.8 = 7840 N
A = pi*r^2 = 3.14*0.011*0.011 = 3.7994e-4 m^2
Young's modulus Y = stess/strain
stress = T/A
strain = e/L
Y = T*L/Ae
part A)
at stationary
T = m*g
stress = T/A = 7840/3.7994e-4 = 20.6 MN/m^2
e = stress*L/Y
e = 9.92*10^-3 m = 9.92 mm
part B)
T - mg = -ma
T = m*(g-a) = 800*(9.8-3.1) = 5360 N
stress = T/A = 5360/3.7994e-4 = 14.1 MN/m^2
e = stress*L/Y = 14.1e6*274/570e9
e = 6.78*10^-3 m = 6.78 mm
part C)
T - mg = ma
T = m*(g+a) = 800*(9.8+3.1) = 10320 N
stress = T/A = 10320/3.7994e-4 = 27.1 MN/m^2
e = stress*L/Y = 27.1e6*274/570e9
e = 13*10^-3 m = 13 mm
part D)
part C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.